Onbelaste bijdrage of toch een btw-belaste vergoeding?

Bij geldstromen tussen gemeenten onderling of met derden is het de vraag of dit een onbelaste bijdrage betreft of een btw-belaste vergoeding. Hiervoor moet worden bepaald of de ontvanger van het bedrag een voor de btw relevante prestatie heeft verricht. Die vraag is niet altijd eenvoudig te beantwoorden.

Voor een btw-belaste prestatie is vereist dat een rechtstreeks verband bestaat tussen de prestatie (het product of de dienst) en een daartegenover staande vergoeding. Daarvoor is niet alleen nodig dat een betaling wordt gedaan, maar ook dat tegenover deze betaling een handelen (of een nalaten) als ondernemer kan worden vastgesteld. Onlangs heeft het Hof van Justitie EU geoordeeld dat een aanpassing van de verrekenprijs van ingekochte auto’s tussen de fabrikant en de importeur niet kan worden aangemerkt als een vergoeding voor een dienst. De importeur heeft namelijk geen overeenkomst gesloten op basis waarvan een (reparatie)dienst wordt verricht aan de fabrikant; er is slechts sprake van het aanpassen van de aankoopprijs van de auto op basis van de kosten die de dealer heeft gemaakt en in rekening brengt bij de importeur. De importeur behaalt door de aanpassing van de verrekenprijs slechts de vooraf bepaalde winstmarge. Dit arrest bevestigt dat een betaling alleen de vergoeding voor een prestatie is als sprake is van een rechtstreeks verband tussen de prestatie en de vergoeding.

Infrastructurele werken gemeente
Gemeenten betalen vaak mee aan infrastructurele werken van een andere partij, zoals bij een spoorwegovergang, tunnel of viaduct. Volgens de Belastingdienst is alleen sprake van een btw-belaste prestatie aan de gemeente als de gemeente de feitelijke beschikkingsmacht (het feitelijk gebruik) heeft van de aangelegde voorziening. Dat is meestal het geval bij kruisende voorzieningen, zoals een fietstunnel onder een rijksweg. De vergoeding die de andere partij (bijvoorbeeld Rijkswaterstaat, de provincie of ProRai) aan de gemeente in rekening brengt, is dan de vergoeding voor een btw-belaste prestatie. Gemeenten kunnen de aan hen in rekening gebrachte btw compenseren. Betaalt de gemeente mee aan de aanleg van een perron van ProRail of fluisterasfalt op rijkswegen, dan is sprake van een onbelaste bijdrage. Is dan toch (ten onrechte) btw in rekening gebracht, dan is die btw voor de gemeente niet compensabel.

Een veelvoorkomend voorbeeld is de aanleg van een HOV-busbaan (hoogwaardig openbaar vervoer). Gemeente, provincie en andere partijen werken hierbij samen en leggen hun afspraken vast in een overeenkomst, vaak met een subsidie van de provincie. De vraag rijst dan of sprake is van een btw-belaste prestatie aan de gemeente en of de gemeente de btw kan compenseren. Beantwoording van de vraag hangt onder andere af van wie de opdrachtgever is, wie de eigenaar en beheerder van de baan wordt en op wiens naam de facturen staan. De opzet van de afspraken is bepalend voor de btw-uitkomst.

Meer informatie?
Wil je weten hoe dit bij jouw project uitpakt? Klanten met toegang tot het EFK Fiscaal Beheersysteem vinden hierover nadere informatie in de kennisbank van hun eigen omgeving in het artikel “Bijdragen voor infrastructurele werken: kruisende voorzieningen” onder taakveld 2.1 Verkeer en vervoer.

Heb je vragen? Neem dan gerust contact op met jouw EFK-adviseur, ons secretariaat op 072-5350525 of e-mail ons via info@efkbelastingadviseurs.nl.

Scroll naar boven